STUDZIONKA

STUDZIONKA - LINKI

Przedszkole,

 dawniej szkoła katolicka (1894r.)

KONTAKT

  • info@studzionka.net.pl


email do spółki wodnej:

  • sw-studzionka@wp.pl

72 rocznica Marszu Śmierci

więźniów KL Auschwitz

/Cmentarz parafialny w Studzionce, 12.01.2017r./

Marsz ten był największym, jaki miał miejsce na ziemiach polskich. Przebiegał na 63-kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.

17 stycznia 1945 roku w obozie zarządzono ewakuację około 56 000 więźniów. 

W tym czasie zima była bardzo śnieżna i mroźna. Z tego powodu oraz niezwykłej brutalności Niemców na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał, nie licząc wielkiej liczby osób zamordowanych przez hitlerowców poza samą trasą przemarszu oraz w miejscach masowych egzekucji. 

Więźniowie umierali również pod koniec właściwego marszu już w wagonach. Na stację kolejową Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego) więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku. Następnie więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz skierowano transport z Wodzisławia w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen. 

W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.

 

W obchodach rocznicy marszu w naszym Powiecie udział wzięli:  Starosta Pszczyński - Paweł Sadza, Zastępca Burmistrza Barbara Sopot-Zembok, Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, przedstawiciele rodzin oświęcimskich, członkowie Bractwa Kurkowego.

W Studzionce dołączyła młodzież i przedstawiciele grona pedagogicznego naszej Szkoły Podstawowej, przedstawiciele mieszkańców oraz proboszcz naszej parafii.

Starosta Pszczyński Paweł Sadza w przejmującej przemowie, przedstawił genezę marszu oraz kierując słowa do naszej młodzieży, jak również do pozostałych, obecnych osób, zaapelował o dołożenie wszelkich starań, aby podobna historia nigdy już się nie powtórzyła. Możemy to osiągnąć tylko poprzez jedność, a nie podziały, które prowadzą do nienawiści, wykluczenia, czy w końcu do konfliktu zbrojnego. 

Róbmy wszystko, by nie było nienawiści i agresji wobec innych, bo każdemu człowiekowi należy się szacunek, bez względu na pochodzenie i religię którą wyznaje.

Obchody Marszu Śmierci w Powiecie: