STUDZIONKA

STUDZIONKA - LINKI

Przedszkole,

 dawniej szkoła katolicka (1894r.)

KONTAKT

  • info@studzionka.net.pl


email do spółki wodnej:

  • sw-studzionka@wp.pl

73 rocznica Marszu Śmierci więźniów KL Auschwitz

/Cmentarz parafialny w Studzionce, 19.01.2018r./

 

Marsz ten był największym, jaki miał miejsce na ziemiach polskich. Przebiegał na 63-kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.

17 stycznia 1945 roku w obozie zarządzono ewakuację około 56 000 więźniów.

W tym czasie zima była bardzo śnieżna i mroźna. Z tego powodu oraz niezwykłej brutalności Niemców na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał, nie licząc wielkiej liczby osób zamordowanych przez hitlerowców poza samą trasą przemarszu oraz w miejscach masowych egzekucji.

Więźniowie umierali również pod koniec właściwego marszu już w wagonach. Na stację kolejową Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego) więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku. Następnie więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz skierowano transport z Wodzisławia w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen.

W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.

W obchodach rocznicy marszu w naszym Powiecie udział wzięli:  przedstawiciel Starostwa Powiatowego Grzegorz Nogły, Zastępca Burmistrza Barbara Sopot-Zembok,  przedstawiciele rodzin oświęcimskich, członkowie Bractwa Kurkowego.

W Studzionce dołączyła młodzież i przedstawiciele grona pedagogicznego naszej Szkoły Podstawowej z Dyrektorem Urszulą Niezgoda, przedstawiciele mieszkańców oraz Proboszcz naszej parafii Janusz Ahnert.


clip...