Filmy archiwalne
Poniżej kilka filmów archiwalnych o górnictwie i pracy górników w I połowie XX wieku.
Górnictwo w 1911r. w USA - avi /220MB/...
Górnictwo w 1932r. w Angli - avi /76MB/...
Górnictwo w 1950r. we Francji - avi /36MB/...
Dawne górnictwo 1 - avi /105MB/...
Dawne górnictwo 2 - avi /110MB/...
Dawne górnictwo - film niemiecki - avi /230MB/...
Kopalnia Jawiszowice 1941r. - film propagandowy - avi /220MB/...
Konie w kopalniach - avi /10MB/...
Kopalnia Jawiszowice, rok 1941.
Kopalnia węgla kamiennego w Brzeszczach powstała w 1906r., a po I wojnie światowej została rozbudowana na terenie sąsiedniej wsi Jawiszowice o nowo założone szyby Andrzej III (pierwotnie Jowisz) i Andrzej IV. Państwowa Kopalnia Węgla Kamiennego (PKWK) była pierwszą i pozostaje jedyną kopalnią państwową zbudowaną w okresie II Rzeczypospolitej, co czyni ją zabytkiem istotnym ze względów historycznych.
Kopalnia Brzeszcze – Jawiszowice od 1940r. podlegała Górnośląskiemu Zarządowi Kopalń Koncernu Herman Göring Werk w Katowicach (HGW). HGW jako potentat przemysłu sektora państwowego był uprzywilejowany przy dostawach surowca, sprzętu oraz siły roboczej. Kopalnia Brzeszcze – Jawiszowice, uznana przez władze jako ważna do celów wojennych, również. Dzięki temu systematycznie ją rozbudowywano.
W dniu 15 sierpnia 1942r. w Jawiszowicach naziści utworzyli obóz pracy przymusowej, stanowiący filię KL Auschwitz-Birkenau. Więziono w nim mężczyzn w wieku produkcyjnym, w zdecydowanej większości pochodzenia żydowskiego - głównie obywateli Holandii, Francji, Węgier, Austrii. Jedynie kilka procent robotników stanowili więźniowie o nieżydowskim pochodzeniu. Przeciętny stan podobozu wynosił około 2.000 osób.