Kształtowanie się nazwy naszej miejscowości
"STUDZIONKA"
na przestrzeni wieków.
Pierwsze wzmianki o Studzionce "Stuczonka" pochodzą z Rejestru posiadłości i danin Biskupstwa Wrocławskiego, a dokładniej z Registrum Vyasdense - (pol. Rejestr Ujazdu) – wykaz posiadłości i dochodów Biskupstwa Wrocławskiego w Archidiakonacie Opolskim, stanowi część Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego).
Następna wzmianka o Studzionce "Studna" pochodzi z 18-go listopada 1326 roku, z wykazu Świętopietrza - daniny na rzecz papiestwa. Kolektorem świętopietrza w Polsce w latach 1325 - 1330 był, mianowany przeż papieża Jana XXII, Andreas de Verulis.
Jako właściciel Studzionki, pojawia sie w dokumencie księżnej raciborskiej Heleny i jej synów Mikołaja i Wacława, datowanym w Pszczynie na 13 grudnia 1444r. - Marczinko de Studzonka.
Książę cieszyński Kazimierz II, zadłużony i nękany ciągłymi procesami o majątek pszczyński przez spadkobierców Wacława III, sprzedał w 1517 roku Studzionkę, wraz z całym majątkiem pszczyńskim, urodzonemu w Krakowie, a pochodzącemu z węgierskiej rodziny, żupanowi spiskiemu Aleksemu Thurzo. W dokumencie, wystawionym w języku czeskim we Frysztacie, (dziś część Karwiny) w dniu 21 lutego 1517 roku, wymieniono oprócz Studenki, zamek a miesto Blsstinu (Pszczyna), 3 miasteczka: Berun , Myslowicze, Mikulow, oraz 49 wsi.
Studziunka / Staude - 1845r. - pdf...
W następstwie rozbiorów Stanowe Państwo Pszczyńskie wraz ze Studzionką dostało się pod panowanie pruskie. W dokumentach, nazwy miejscowości zniemczono lub zmieniono, niejednokrotnie nadając nazwę o innym znaczeniu.
Pojawia się czasami w dokumentach nazwa Studziunka, jednak częściej Staude /po niemiecku znaczy krzak/.
Powyższy dokument to kilka stron z książki "Monarchia Prus", rok wydania 1793. Kilka stron z rozdziału o "Księstwie Śląskim" zawiera nazwy miejscowości Ziemi Pszczyńskiej z informacją o: kościele, szkołach, gospodarstwach w zależności od wielkości.
"STAUDE /Studzionka/ - posiada katolicki kościół i szkołę, ewangelicką szkołę,53 gospodarzy /dużych/, 31 małych gospodarzy i 433 mieszkańców".
====================================================
Studzionka - 1918r.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku
Studzionka stała się Studzionką.
===============================================
Dla przypomnienia i upamiętnienia tych faktów historycznych,
wykonaliśmy drewnianą studnię
z nazwami dawnej Studzionki.
===========================================================================================
Powyżej to już druga studnia, natomiast pierwsza znajduje sie w pobliżu cmentarza ewangelickiego.
Obok niej flaga Górnego Śląska, a dokładniej Oberschlesien,
ponieważ jest na niej herb Studzionki, którego powstanie datowane jest na XVIIIw.