72 rocznica Marszu Śmierci
więźniów KL Auschwitz
/Cmentarz parafialny w Studzionce, 12.01.2017r./
Marsz ten był największym, jaki miał miejsce na ziemiach polskich. Przebiegał na 63-kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.
17 stycznia 1945 roku w obozie zarządzono ewakuację około 56 000 więźniów.
W tym czasie zima była bardzo śnieżna i mroźna. Z tego powodu oraz niezwykłej brutalności Niemców na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał, nie licząc wielkiej liczby osób zamordowanych przez hitlerowców poza samą trasą przemarszu oraz w miejscach masowych egzekucji.
Więźniowie umierali również pod koniec właściwego marszu już w wagonach. Na stację kolejową Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego) więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku. Następnie więźniów ładowano do otwartych wagonów węglowych i w warunkach mrozu na zewnątrz oraz ścisku wewnątrz skierowano transport z Wodzisławia w głąb Rzeszy w kierunku Moraw i Austrii do znajdujących się tam obozów koncentracyjnych m.in. Mauthausen-Gusen.
W wyniku mrozu, marszu, transportu oraz egzekucji i brutalności hitlerowców zginęło około 15 000 więźniów.
W obchodach rocznicy marszu w naszym Powiecie udział wzięli: Starosta Pszczyński - Paweł Sadza, Zastępca Burmistrza Barbara Sopot-Zembok, Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, przedstawiciele rodzin oświęcimskich, członkowie Bractwa Kurkowego.
W Studzionce dołączyła młodzież i przedstawiciele grona pedagogicznego naszej Szkoły Podstawowej, przedstawiciele mieszkańców oraz proboszcz naszej parafii.
Starosta Pszczyński Paweł Sadza w przejmującej przemowie, przedstawił genezę marszu oraz kierując słowa do naszej młodzieży, jak również do pozostałych, obecnych osób, zaapelował o dołożenie wszelkich starań, aby podobna historia nigdy już się nie powtórzyła. Możemy to osiągnąć tylko poprzez jedność, a nie podziały, które prowadzą do nienawiści, wykluczenia, czy w końcu do konfliktu zbrojnego.
Róbmy wszystko, by nie było nienawiści i agresji wobec innych, bo każdemu człowiekowi należy się szacunek, bez względu na pochodzenie i religię którą wyznaje.
Obchody Marszu Śmierci w Powiecie: